Budapest - Bécs szakmai kirándulás
- avagy két napnyi színvonal
Február 7 - 8 között színes utazáson vehetett rész a PKE Művészeti karának egy busznyi hallgatója, számos gyönyörű kulturális élménnyel gazdagodva.
A buszon zene- és művészettörténeti előadásokat hallgattunk Hausmann Alice és Kányádi Irene tanárainknak köszönhetően, így ráhangolódva az előttünk álló művek formai sajáttosságai mellett azok társadalmi, történelmi kontextusára is.
Budapesten a Művészetek Palotájába érkeztünk elsőként. A Bartók Béla Hangversenyterem hangulata remekül illett a meghallgatott 20. századi művekhez, Sztravinszkij Capricciojához és Zsoltárszimfóniájához. A terem belső építészete meglepően és harmónikus színekkel, mértanias formákkal volt kialakítva. A falakon végigvonuló színes reliefek tervezője Jovánovics György kortárs szobrász.
A Szépművészeti Múzeumban rendezett Rembrandt és kortársainak alkotásait tekintettük meg. Az ilyen remekművekkel való élő találkozás semmivel sem pótolható élmény. A Rembrandt portrék röviden úgy jellemezhetőek, hogy ragyognak, sajátos kisugárzásuk van.
A németalföldi festészet bebarangolását követően szabad program következett, ki a hangu- latos kocsmázást, ki a folyóparti sétát választva kikapcsolódásnak.
Mikor Bécsbe megérkezett a busz, a patinás méltóságú város építészete mindenkiből lelke- sedést váltott ki már az ablakok mögül. A bécsi Művészettörténeti Múzeumban a barokk festészet élvonalával való ismerkedésünk mélyült. Itt többek közt Velazquez, Rubens alkotásaival találkoztunk. Számomra a legnagyobb meglepetést és örömet az okozta, amikor egy ajtón átlépve Brueghel jól ismert festményeit ismertem fel, köztük a Gyermekjátékokat, a Bábel tornyát. Egy ilyen kiállítás élményére valóban szüksége van időnként egy képzőművésznek, mert alkotói lendületet, motivációt ad. A technikai, komponálói értékekből rengeteget lehet tanulni, a művészi látásmód mellett, függetlenül a minket elválasztó pár évszázadtól. Régi korok tartását, sorsöntő pillanatok és mindennapok narrációit üzenik ezek a képek a figyelmes szemlélőnek.
A kiállítás után közös séta alatt ismerkedtünk Bécs hangulatával Hausmann György idegenvezetése mellett.
Amellett, hogy látni lehetett, mindenki jól érezte magát, olyan volt ez a két nap, amilyen egy igazán jó szakmai kirándulás kell, hogy legyen.
Kónya Eszter
PKE Képzőművészet, II. év
2015. február 10.